Ide vezet az értelmetlen zöld politika
A szigetország – ahol 22 millióan laknak – napi 13 órás áramkimaradással küzd, mivel a kormány a devizahiány miatt nem tudja kifizetni az üzemanyagimportot. A ZeroHedge hírportál szerint a Srí Lanka-i válság többtényezős, a különböző problémák pedig kimerítették az ország devizatartalékait.
Az energia válság egyik oka, hogy
a vízenergia-projekteket tápláló víztározók vízszintje rekordalacsony szintre esett, miközben a forró, száraz évszakban a kereslet is rekordot döntött.
A válság részben a rosszul időzített adócsökkentéseknek és a koronavírus-járványnak tudható be, valamint a gyenge államháztartás következménye, ami miatt a devizatartalékok az elmúlt két évben 70 százalékkal csökkentek.
Srí Lanka februárban 2,31 milliárd dollárnyi tartalékkal rendelkezett, emiatt arra kényszerült a kormány, hogy segítséget kérjen Indiától, Kínától és a Nemzetközi Valutaalaptól.
Amennyiben a helyzet hamarosan nem javul, a kis ország energiaválsága élelmiszerválsággá nőheti ki magát – állítja a ZeroHedge.
A South China Morning Post írásából kiderül, hogy valóban súlyos az üzemanyag-probléma a szigetországban: üzemanyag nélkül az ország halászai is a parton rekednek.
"Ha reggel ötig sorban állunk, akkor jó napokon délután háromra kapunk üzemanyagot"
– mondta Arulanandan, Negombo halászközösségének tagja.
"Egyesek számára még ez sem lehetséges, mert mire a sor végére érnek, elfogy a kerozin" – állítja Arulanandan.
A Reuters szerint az energiaszegény ország most éppen hitelből vásárolt indiai gázolajszállítmánytól várja az átmeneti enyhülést, ám az ország energiaügyi minisztere szerint az áramkorlátozás továbbra is fennmarad.
„Már utasítottuk a tisztviselőket, hogy országszerte kapcsolják ki az utcai lámpákat, ezzel segítve az energiatakarékosságot” – jelentette ki Pavithra Wanniarachchi energiaügyi miniszter újságíróknak.